Ayatollah Executioner in Charge of Justice in Iran ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائيه منصوب شد

Spread the facts!

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئيسی را با حکمی به ریاست قوه قضائيه منصوب کرد. رئیسی جانشین صادق آملی لاریجانی می‌شود. رئیسی یکی از اعضای “هیات مرگ” کشتارهای تابستان ۶۷ بود.

روز پنجشنبه، ۱۶ اسفند (۷ مارس) آیت‌الله علی خامنه‌ای حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ قضائیه منصوب کرد.

خامنه‌ای در حکم خود از “فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی” رئیسی تمجید کرده و بر “لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد” تاکید کرده است.

ابراهیم رئیسی تاکنون متولی بنگاه دینی- مالی “آستان قدس رضوی” بود.

او در انتخابات ریاست جمهوری به رقابت با حسن روحانی برخاست، اما شکست سختی خورد.

رئیسی به دلیل شرکت در کشتار مخالفان سیاسی در دهه‌۶۰ به‌ویژه در قتل‌عام تابستان ۶۷ همواره یکی از شخصیت‌های دینی مورد انتقاد جامعه و سازمان‌های مدافع حقوق بشر بوده است. 

واکنش‌ها به انتصاب رئیسی

خبر انتصاب رئیسی به ریاست قوه قضائیه پیش از صدور حکم خامنه‌ای پخش شده و واکنش‌های گوناگونی را برانگیخته بود. سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری و مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی از این اقدام خامنه‌ای به شدت انتقاد کردند. کمپین حقوق بشر ایران این رویداد را “فاجعه‌ای بزرگ در مسیر اجرای عدالت در ایران” خواند.

در مقابل شماری از سیاستمداران اصول‌گرا و اصلاح‌طلب از انتصاب رئیسی استقبال کردند. محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب تهران که در انتخابات ریاست جمهوری از مخالفان رئیسی بود، در توییتی نوشت: «بسیاری از قضات دادگستری نسبت به تغییرات قریب‌الوقوع در مدیریت قوه قضائیه خوش‌بین هستند.» او ابراز امیدواری کرد که «سازمان بازرسی جایگاه بایسته خود را در مقابله با فساد باز یابد و دیگر هیچ بازرس وظیفه‌شناسی به اتهام افشای اسرار بازداشت نشود.»

نعمت احمدی، حقوقدان اصلاح‌طلب، و مصطفی‌ هاشمی طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز از تصمیم خامنه‌ای مبنی بر گزینش رئیسی ابراز خرسندی کردند. این افراد  در انتخابات ۹۶ از حسن روحانی حمایت کردند.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در پیامی توییتری انتصاب عضو کمیته مرگ اعدام‌های تابستان ۶۷ را “شرم‌آور” خواند و نوشت: «مردم ایران شایسته بهتر از این هستند.»

دوره ریاست قوه قضائیه پنج سال است. صادق لاریجانی از مرداد ماه ۱۳۸۸ این منصب را در اختیار داشت و دور دوم ریاست او سال آینده به پایان می‌رسید.

 

Human Rights Criminal «جنایتکار تاریخ»، «دروغگو» و «شکست خورده»؛ «مجتهد عادل» و رئیس قوه قضائیه شد

….

Be the first to comment

Leave a Reply