Students Protest injustice and oppressionتجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران

Spread the facts!

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران در فضای شدید امنیتی در برابر دانشگاه تهران و با شعارهایی علیه مسئولان دانشگاه آزاد برگزار شد. هم‌زمان در شبکه‌های مجازی برای سه‌شنبه ۱۱ دی برای تجمع فراخوان داده شده است.

    
Iran Studentenprotest Universität Teheran
(Iran Emrooz)

این سومین روز پیاپی از تجمع اعتراضی دانشجویان در واکنش به حادثه مرگبار اتوبوش مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد بوده است که طی آن ده نفر کشته و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند که حال یکی از آنها بسیار وخیم گزارش شده است.

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در آستانه این تجمع هشدار داده بود: «دانشجویان باید این را بدانند که برگزاری هر گونه تجمع نیازمند اخذ مجوز وزارت کشور است.»

از شامگاه یکشنبه ۹ دی (۳۰ دسامبر) فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی در گردش بود که دانشجویان و مردم را برای شرکت در یک تجمع اعتراضی در برابر دانشگاه تهران دعوت کرده بودند.

از ظهر دوشنبه ۱۰ دی نیز ویدئوهایی از گوشه‌های مختلف تجمع اعتراضی در مقابل دانشگاه تهران در شبکه‌های مجازی منتشر شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

Embedded video

Majid@majid2018majid
 

امروز دوشنبه ۱۰ دی ماه، تجمع اعتراضی دانشجویان در خیابان انقلاب برابر دانشگاه تهران،
فیلم بردار:
«مردم حمایت کنید…»

دانشجویان به ناکارآمدی مسوولین و سو مدیریت در واقعه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات و کشته شدن ده تن از آنان معترض هستند

See Majid’s other Tweets
 
 

سحام نیوز از برخورد با این تجمع خبر داده است اما این خبر تاکنون توسط منابع و رسانه‌های دیگر تایید نشده است.

در این تجمع شعارهایی چون “مسئول بی‌کفایت، استعفا استعفا” و “نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم”، “پشت به دشمن، رو به میهن” سر داده شد.

معاون سیاسی امنیتی فرمانداری تهران در این رابطه گفت که “افراد فرصت‌طلب در مقابل دانشگاه تهران تجمع کردند”. او افزود: «این تجمع غیرقانونی بوده و البته شرایط تحت کنترل است.» او اظهار داشت “دست‌هایی در کار است تا فضا ناآرام شود”.

شبکه‌های اجتماعی شمار شرکت‌کنندگان در این تجمع اعتراضی را صدها نفر اعلام کرده‌اند. گفته‌ می‌شود گروه‌هایی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران، از جمله دانشگاه تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر و علم و صنعت در این تجمع حضور داشتند. گفته می‌شود گروه‌هایی از شهروندان عادی به نشانه همبستگی به این تجمع اعتراضی پیوسته بودند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبدالعظیم رضایی شمار تجمع‌کنندگان را ۲۰ تا ۳۰ عنوان کرد و افزود: «این تجمعات نیازی به مجوز فرمانداری یا استانداری نداشت زیرا داخل دانشگاه برگزار شده است. اما امروز برخی افراد فرصت‌طلب در مقابل دانشگاه تهران تجمعات پراکنده‌ای داشتند.»

ویدئوهایی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند که هم‌زمان نیروهای مسلح امنیتی در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات در شمال تهران حضور داشته‌اند تا مانع از شکل‌گیری تجمع دانشجویان هم‌چون روزهای گذشته شوند.

Embedded video

M Samiree@Mhamoudsamiree
 

🔴تجمع اعتراضی دانشجویان مقابل دانشگاه تهران
با شعار «بترسید بترسید ما همه با هم هستیم»

۱۰ دی _ دانشگاه تهران

See M Samiree’s other Tweets
 
 

تاکنون مسئولان دانشگاه آزاد واکنش قابل توجهی به سانحه واژگونی و مرگبار اتوبوس حامل دانشجویان علوم و تحقیقات نشان نداده‌اند. واکنش‌ها بیشتر توجیه‌گرانه بوده است.

انتقادها به ویژه متوجه علی اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای دانشگاه است که تاکنون سکوت اختیار کرده و حتا از ابراز تأسف خودداری کرده است.

در این سانحه ۹ دانشجو و نیز پدر یکی از دانشجویان که به همراه دخترش در اتوبوس حضور داشته، کشته شد‌ه‌اند و ۲۸ تن دیگر زخمی هستند، اما هنوز هیچ یک از مسئولان دانشگاه عذرخواهی نکرده است. رئیس دانشگاه آزاد در گفت‌وگوهای خود با خبرنگاران تنها گفته است که مسئولیت این حادثه با مسئولان پیشین دانشگاه آزاد است.

به گزارش ایسنا، محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس با اشاره به حضور رییس دانشگاه آزاد در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: قرار است رییس دانشگاه آزاد گزارشی را به کمیسیون ارائه کند.»

عارف افزود: «انتظار ما این است که در دانشگاه آزاد در مواجهه با این حادثه پاسکاری صورت نگیرد؛ به هر حال مدیران فعلی این دانشگاه مسئول هستند. وقتی مسئولیت می‌پذیرند باید آگاهانه باشد و شرایط را درک کرده و اشکالات را سریع برطرف کنند.»

وی یادآور شد: استفاده از وسائل نقلیه غیراستاندارد و نامطمئن توجیه‌پذیر نیست که ظاهرا بعضی از این وسائل از چند سال گذشته معاینه فنی نداشته است. معاینه فنی اتوبوس حادثه‌آفرین مربوط به سال ۹۱ بوده که نتیجه آن بروز این اتفاق تلخ است.

در شبکه‌های مجازی فراخوان‌هایی در همبستگی با دانشجویان دانشگاه آزاد انتشار یافته و از شهروندان سراسر کشور خواسته شده به مناسبت هفتمین روز کشته‌شدگان این حادثه روز سه‌شنبه ۱۱ دی در میادین دانشگاه‌های سراسر کشور حضور یابند.

 

در همین زمینه:

 

WWW LINKS

 

مطالب مرتبط

Ali Akbar Velayati Ex-Außenminister Iran

واژگونی اتوبوس دانشجویان؛ بالاگرفتن درخواست استعفای ولایتی 30.12.2018

یک نماینده مجلس خواستار عذرخواهی و استعفای علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت امنای دانشگاه تهران، به خاطر سانحه اخیر واژگونی اتوبوس دانشجویان در تهران شد. ولایتی در کنار این مقام، مشاور رهبر و عضو چندین نهاد جمهوری اسلامی است.

Iran Busunfall in Tehran

پس‌لرزهای حادثه مرگبار اتوبوس دانشگاه آزاد 27.12.2018

پس از واژگونی یک اتوبوس دانشگاه آزاد که به کشته و مجروح شدن ۳۵ سرنشین آن منجر شد پنج مدیر این دانشگاه برکنار شدند. یک سایت خبری با اشاره به نقش سوءمدیریت مسئولان دانشگاه در این سانحه آن را یک “جنایت بزرگ” می‌داند.

Iran Teheran - Studenten demonstrieren in Teheraner Azad Universität

تجمع اعتراضی در دانشگاه آزاد در غیاب مسئولان 29.12.2018

دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در تجمعی اعتراضی خواستار نوسازی ناوگان اتوبوسرانی، استعفا و عذرخواهی رسمی سرپرست این واحد و رئیس دانشگاه آزاد شدند. کسی از مدیران دانشگاه در جمع متعرضان حضور نیافت.

 
 

….

Be the first to comment

Leave a Reply